לזכרם

בכ"ט בכסלו התשס"ז (20.12.2006) התקיים טקס קריאת בית הספר למדיניות ציבורית וממשל על שם פדרמן לזכרם של יקותיאל (קסיל) פדרמן ואחיו שמואל (סמו) פדרמן כהוקרה על תמיכתם רבת השנים באוניברסיטה העברית.

יקותיאל פדרמן ז"ל (2002-1914)

יקותיאל פדרמן ז"ל היה איש חזון ומעש, חדור להט ציוני, שפעל רבות לפיתוחה של מדינת ישראל ותרם תרומה חשובה מאוד לצמיחתה הכלכלית. מתוך הכרה בחשיבותה של ההשכלה הגבוהה לעתידה של מדינת ישראל ובתפקידה המרכזי של האוניברסיטה העברית, העניק לה מתבונתו, ממרצו ומהונו. שנים רבות כיהן בחבר הנאמנים של האוניברסיטה, היה מעורה בענייניה ותרם בנדיבות למחקר, למלגות ולתשתיות וכן להקמת הקתדרה למלונאות. על תרומתו רבת השנים הכתירה אותו האוניברסיטה בתואר דוקטור לשם כבוד. את ידידותו ומסירותו הנחיל יקותיאל פדרמן למשפחתו.

יקותיאל פדרמן יסד באוניברסיטה העברית את קרן פולה ודוד בן-גוריון, שנועדה לקדם את המחקר במדעי היהדות באמצעות תמיכה בפרסומם של כתבי עת איכותיים במדעי היהדות, בהוצאה לאור של ספרים במדעי היהדות ובסיוע לפרסום עבודות של תלמידים מצטיינים. גם הקרן על שם לוי אשכול, מיסודה של משפחת פדרמן בשיתוף מדינת ישראל והסוכנות היהודית, תומכת במחקרים ובפרסומים ומעניקה מלגות לחוקרים ולתלמידים במגוון תחומים, מרביתם במדעי החברה. פדרמן הביא לידי ביטוי את הכרתו בחשיבות הטיפוח של דור חוקרים צעיר כשתרם ברוחב לב לקרן גולדה מאיר, המעניקה שנה בשנה מלגות נדיבות לתלמידי מחקר ולחוקרים צעירים והרחיב את היריעה בייסודו את הקרן המשפחתית, קרן המלגות לתלמידים יוצאי צבא וכוחות הביטחון הלומדים לתארים מתקדמים.

שמואל פדרמן ז"ל (2006-1916)

שמואל פדרמן ז"ל היה איש חזון ומעש, חדור להט ציוני, שפעל רבות לפיתוחה של מדינת ישראל ותרם תרומה חשובה לצמיחתה הכלכלית.

שמואל פדרמן הקים יחד עם אחיו יקותיאל את רשת מלונות דן. היה ממיסדי ענף המלונאות והתיירות בישראל וכיהן כנשיאה של התאחדות המלונות בישראל במשך שנים רבות. במקביל היה פעיל בהתאחדות המלונות הבינלאומית וזכה להוקרה רבה. בשנים 1992-1990 שימש כנשיא התאחדות המלונות הבינלאומית.

מתוך הכרה בחשיבות ההשכלה הגבוהה לעתידה של מדינת ישראל ומתוך הבנת תפקידו המרכזי של החינוך והמורשת היהודית בביסוסה של המדינה, היה שמואל פעיל במוסדות תרבות ומדע רבים. כמו-כן היה שותף להקמתה של הקתדרה למלונאות באוניברסיטה העברית, המנחילה שיטות עבודה ומחקר בינלאומיים לענף התיירות והמלונאות בישראל.

על תרומתו הרבה להתפתחות העיר תל-אביב ולמוסדות תרבות ומדע, נבחר שמואל פדרמן בשנת 1998 ליקיר העיר תל-אביב. ביום העצמאות תשנ"ה היה בין מדליקי המשואות בהר הרצל בשם כל מלונאי ישראל.